Grossid ja Krossid kogunesid 15. korda (2008.a.)

Läinud laupäeval kogunes Grosside-Krosside suguvõsa Lahemaale Võsu lähedale Jaaniojale pidama 15. kokkutulekut.

Koos oli meid vähemalt 135 inimest, teiste hulgas palju noori ja lapsi. Noorim osavõtja oli seitsmekuune Siim Gross, kelle vanavanavanaisa on kirjanik Villem Gross.

Meie lapsed kasutasid võimalust ja käisid koos Lilli Grossiga Kännuvana majakestes, kus nad said proovida kostüüme ja joonistada. Mamsel Janikaga läksid lapsed muinasjutumetsa, kus retke juht õpetas mängu kaudu taimi tundma ja loodust hoidma.

Oleme kui ühe pere liikmed

Vanim kokkutulekul osalenu oli 82-aastane Endel Jõemets Torist. Tema isa Peeter oli oma pere üheteistkümnes laps. Endlilgi on suur ja tugev pere: üheksa last. Jaaniojal oli koos temaga neli põlvkonda. Õhtul laulis ja mängis tantsuks tema tütar. Ta tegi seda nii hästi, et paluti ka järgmisele kokkutulekule esinema.

Grosside-Krosside kokkutulekute kavva kuulub alati sport. Tõmbenumbriks on saanud grossing — uus spordiala, mis on tuntust kogunud ka mujal maailmas. Selle on välja töötanud Tiina, Jaak ja Juhan Gross. Jaaniojal saime vaadata filmi grossingust ja hiljem võisid lapsed seda värskes õhus proovida.

Vihula valla Võhma seltsimaja näitering mängis Hugo Raudsepa komöödiat «Vedelvorst». Publik jäi etendusega väga rahule.

Kokkutulekutel tekib eriline tunne, et oleme ühe suure pere liikmed, tunneme aegade sidet ja ühtekuuluvust.

Jaaniojalgi oli eriline õhkkond, isegi lapsed tundsid rõõmu lihtsalt olemisest ja murul veeremisest. Mis võiks olla ühele kokkutulekule suurem kiitus kui viieaastase Karoliina ütlus: «Järgmisel aastal tahan ma jälle tulla.»

Suguvõsa tänukirjad

Et oli juba 15. kokkutulek, tänati suure töö tegijaid. Tänukirjal on suguvõsa vapi kujutis ja kiri «More maiorum: opera et studio» («Esivanemate kombel hoole ja armastusega») ning tekst: «Grosside-Krosside suguvõsa tänab suguvõsa mineviku, oleviku, tuleviku ühendamise eest.» Vapp ise seisab 2001. aastast Halliste kiriku seinal.

Postuumselt said tänukirja Halliste kirikuõpetaja ja suguvõsa ürituste toetaja Kalev Raave ning kooliõpetaja ja Mulgimaa kodutütarde juht Helju Mägi. Tänukirja oli agara tegevuse eest pälvinud ka Viljandi maagümnaasiumi õpetaja Alli Lunter.

Tänu on väärt Hans Gross, Enno Kross, Aime Piirsalu, Heino Riso, Venda Mitt ja Hilja Heinsalu. Neist arst Enno Kross on teinud suure töö eestluse elujõu säilitamisel ja karskete eluviiside propageerimisel. Tohter teab, mida teeb alkohol noortele. Eeskujuks teistele on Grossid-Krossid, kes oskavad lõbutseda ilma alkoholita.

Suguvõsa esindajad on väga edumeelsed. Eelmisel aastal asutasime mittetulundusühingu Grosside-Krosside Suguvõsa, mille tegevust juhib nõukoda. Et uudised oleksid kättesaadavamad, asutasime kodulehe www.grossid-krossid.ee.

Üks ühingu ja kodulehe asutajaid on Jaanus Gross, kes uurib oma vanaisa Villem Grossi päevikuid ja arhiivi. Laupäevalgi skaneeris ta vanu pilte arvutisse ja tegi mälestustest koopiaid. Tema tegemisi toetavad Ruth Tammeorg, Marje Liigus ja nõukoja juht Oleg Gross. Viimati nimetatu toetus on suguvõsa tegemistes väga oluline.

Järgmisel aastal kohtume 11. ja 12. juulil Väikse-Järve talus Meegaste külas Puka vallas Valgamaal, kokkusaamise korraldab Meelis Mitt.

Artikli autor Maire Šarai, suguvõsa liige.
Artikkel ilmus ajalehes Sakala 04.07.2008.