Kirjanik Juhan Liivi seos Grosside-Krosside suguvõsaga

Palju on olnud juttu Eesti tuntud luuletaja Juhan Liivi seosest Grosside-Krosside suguvõsaga. Otsustasin asja lähemalt uurida ja kirja panna, et kõik saaksid mälu värskendada.

Seos Juhan Liiviga on Karu talu järeltulijail. Nimelt Karu talu peremehe Hans Grossi tütre Leena Kõivu tütar Helene abiellus Karl Liiviga. Samuti on kirjanik Juhan Liiv on maetud Karl Liivi ja Helene Liiviga samale platsile Alatskivi kalmistule.

Küsisin Juhan Liivi muuseumist, kuidas Juhan Liiv ja Karl Liiv suguluses olid. Mari Niitra Liivi muuseumist vastas, et Juhani isa Benjamin ja Karli vanaisa Markus Liiv olid vennad, seega on Karl Juhani lellepoja Jo(h)annese poeg. Johannes oli ka Juhani ristiisa.

Karl Liiv elas aastail 1903-1948, tema naine Helene (Kõiv) Liiv aga 1913-1978. Teadaolevalt oli Helenel kolm tütart.

Mari Niitra andis ka lugemissoovitusi. Karl Liiv on päris põhjalikult kirjutanud Juhan Liivist, kuna Juhan elas viimastel eluaastatel Karli vanemate juures Plakso-Madisel, kui Karl oli veel laps. Lähemalt saab Karl Liivi mälestusi lugeda raamatust “Juhan Liiv mälestustes”
(Ilmamaa, 2000); tema elupäevist Koosal on aga juttu mujalgi, nt F. Tuglase monograafias “Juhan Liiv” (1927/1958).

Alli Lunteri teada tähistab Koosa Plakso-Madisel väike mälestusplaat (aastast 1967) talumaja asukohta, kus 1. detsembril 1913. a. suri Juhan Liiv. Selles talutares elas ta oma viimased eluaastad.

Külastades Juhan Liivile püstitatud suurt metallist mälestussammast Alatskivi kalmistul tasub uurida selle sambaga samal platsil olevaid hauaplaate, sealt leiategi Karl ja Helene Liivi matmispaigad.

Juhan Liivi hauaplats

 

 

Juhan Liiv sündis 30. aprillil 1864. a Tartumaal Kodavere kihelkonnas Alatskivi vallas Riidma kandikohal. Juhan Liiv suri tuberkuloosi 1. detsembril 1913. a Tartumaal Kavastu vallas Koosa külas Plakso-Madise talus.

Asja uurisid Andra Gross ja Aita Kaaver. Täname Juhan Liivi muuseumi Alatskivil.